Mato Lovrak rođen je 8. ožujka 1899. u Velikom Grđevcu kraj Bjelovara. Otac mu je bio krojač, a majka domaćica, a pored toga obitelj je brojila osmero djece od kojih je čak četvero umrlo vrlo rano zbog dječjih zaraznih bolesti. O svom najranijem djetinjstvu Mato Lovrak je rekao: ˝Pokušajmo zamisliti sliku mog rodnog sela koje se nalazi između Save i Drave. Na svim seljačkim kućama slamnati krovovi, a crijepom je pokriven jedino moj dom, kuća mog oca, seoskog krojača, tada prvog takvog obrtnika u tom mjestu. Moj je otac u ono vrijeme načinio pravi revolucionarni čin među susjedima seljacima. Pretplatio se na novine, na jedan dnevnik. Objaviše, npr., sjećam se dobro, zvijezdu repaticu s točnim danom, satom i minutom prikazivanja na nebeskom svodu. Moj otac napredovao je još i više. Kupovao je i knjige, među njima i lijepu literaturu, te je za zimskih večeri činio za svoju okolinu nešto vrlo neobično. Čitao je majci naglas pripovijesti iz knjiga. Slušali smo ga i mi, djeca, starija moja braća i ja – najmlađi u kući, kad su mi bile otprilike četiri godine. Otac je znao čitati duboko u noć i dok su moja braća pozaspala, ja bih ostao sve do kraja budan, pažljiv i uzbuđen … Roditelji su primjećivali da imam nešto posebno u svojoj duši, pa je to mog oca potaknulo da me odvede u seosku birtiju na izvedbe cirkuskih klaunova i lutkarskih kazališta. Ni riječi nisam razumio u govoru izvođača, ali sam ipak osjetio snagu djela …“
Najpoznatiji Lovrakovi romani su ˝Družba Pere Kvržice˝ i ˝Vlak u snijegu˝ u kojima je prisutno jedinstvo dječje maštovitosti i kreativnosti. O tim romanima Lovrak je rekao: ˝Za pisanje ˝Vlaka u snijegu˝podsticaj je bio izlet s učenicima u obližnji mali grad na higijensku izložbu, a za djelo ˝Družba Pere Kvržice˝ vožnja čamcem po Ilovi. U grupi mojih malih đaka bio je u čamcu sa mnom i dječak koji je škripao zubima od ogorčenja kad smo, vozeći se rijekom nalazili napuštene bivše zadružne seoske mlinove – vodenice. Ogorčeni dječak u čamcu znao je zasukati rukave i uzviknuti: Eh , da je meni pet do šest složnih, a vrijednih prijatelja, popravili bismo mi ovu sramotu – da vodenica može opet mljeti žito s naših njiva!˝
Mato Lovrak je veliki dio života proveo kao učitelj u Ilovskom Klokočevcu, Velikom Grđevcu, Velikim Zdencima, Kutini i Zagrebu. Budući da je radio i u našoj školi, ona danas nosi ime tog velikog pisca. O svom radu u školi jednom je rekao: ˝Poziv učitelja mi je puno pomogao, naročito kao piscu za djecu. Pod školskim krovom ima toliko zanimljivosti za pozitivan prikaz perom pisca umjetnika da je njima preobilno opskrbljen, upravo zatrpan. Ako pisac čitav svoj život provede u školi, u razredu na poslu koji cijeni i voli, te ako je u isto vrijeme van škole suprug, otac i djed, onda mu na svemu nabrojenom mogu pozavidjeti ljudi od pera, koji toga nemaju.˝
Na pitanje što je za njega najdragocjenije u vlastitom književnom djelu Lovrak je odgovorio: ˝Ona poglavlja koja meni samom za vrijeme pisanja izmame suze na oči, životnu vedrinu, smijeh ili protest i poticaj na borbu, jer to me hrabri da izdržim do kraja svojih mogućnosti.˝
Mato Lovrak je umro 13. ožujka 1974. Ovo su odlomci iz njegovog posljednjeg intervjua, koji je dao mjesec dana prije svoje smrti.
Originalno pismo između tadašnjih učenika i Mate Lovraka (1962. god.).
Prve spomene organiziranog obrtništva u Kutini nalazimo u Protocholu – Knjizi obrtnika u kojoj stoji da je „Ljeta gospodnjega 1845, dana 15. svibnja u kući ceha Meštra Luke Vragovića i u prisutnosti Vice – Meštra Ivana Kelovića, te ostalih majstora, utemeljen prvi obrtnički ceh od 129 obrtnika i to: remenara, krojača, kovača, čizmara, lončara, kolara, stolara, drvodjelaca, sudara, brijača, škrnjara, ključeničara, mesara, puškara, klobučara, potkivača, lozičara i pekarničara. Trgovište Kutina imalo je pravo održavanja godišnjih sajmova na dan sv. Tome i sv. Barbare.
Branimir Budetić hrvatski je paraolimpijac. Sportom se počeo baviti 2000. godine u rukometnom klubu „Moslavina“, a nastavlja u atletskom klubu „Moslavina“ iz Kutine, nakon čega se učlanjuje u Atletski klub osoba s invaliditetom „Agram“ u Zagrebu. U bacanju koplja za slabovidne osobe u Pekingu 2008., osvojio je srebrnu medalju s rezultatom 57,11 m. Četiri godine kasnije u Londonu osvojio je brončanu medalju s rezultatom 56,7.
Knjigu koju potpisuje Stjepan Balog – Stiv, govori kako Kutina već stoljeće njeguje nogometni sport. Prvu nogometnu loptu u Kutinu donose studenti iz Zagreba, a 1919. godine, grupa Kutinčana na čelu s Milanom Marcijušom, Zlatkom Golnerom, Otokarom Pavičićem i Imbrom Rechnitzerom osniva Hrvatski nogometni športski klub Moslavina.
Moslavina živi uz dva proglašena parka prirode: Lonjskog polja i Moslavačke gore. Između njih više je malih gradskih parkova ili perivoja. Unutar urbane sredine nude oazu zelenila, mirna šetališta, a ponekad i masovnija okupljališta građana. To vrijedi i za stoljetni park u Kutini. Park je posado dr. Josip Hoholač 1901. godine.
Janus Panonius (Ivan Cesmicki), biskup, pisac
Milka Trnina, operna pjevačica
Ivo Robić, pjevač
Đuro Deželić, osnivač dobrovoljnog vatrogastva, autor prve hrvatske kuharice
Slavko Kolar, književnik
Brat Ivan Bonifacije Pavletić, redovnik Redovničke službe Sinova Bezgrješnog začeća
Mato Lovrak, dječji pisac
Franjo Mihalić, atletičar
Milojko Mike Vučelić, znanstvenik u NASA, sudionik projekata Apollo 8, 11 i 13
Dubravka Ugrešić, književnica
Dragica Cvek Jordan, slikarica
Ivan Dončević, književnik
Josip Badalić, književni povjesničar
Zorka Sever, slikarica, etnografkinja
Ivica Pajer, glumac
Ivica Serdar, glumac
Zvonimir Ferenčić, glumac
Dragica Šutej, novinarka i spisateljica
Mijo Drvarić, boksač
Dane Korica, atletičar
Branimir Budetić, paraolimpijac
Matija Sloup, paraolimpijac
Gustav Baron, rektor Sveučilišta u Zagrebu
Radno vrijeme:
Ponedjeljak – petak od 07:00 do 15:00
Telefon: 044 681 004
Email ured@turizam-kutina.hr
Adresa: Tržna 8, 44320 Kutina